2009 Rhode Island Press Association Contest Winners

(Results for the 2008 Rhode Island Press Association Editorial Award Competition. Originally posted May 20, 2009)

News Story

First place: Paul Davis, The Providence Journal

Second place: Gregory Smith, The Providence Journal

Third place: Philip Marcelo, The Providence Journal

 

Spot News Story

First place: Philip Marcelo, The Providence Journal

Second place: Bruce Burdett, Sakonnet Times

Third place: Ted Hayes, Cindy Van Schalkwyk, Warren Times-Gazette

 

News Series

First place: Richard Salit, The Providence Journal

Second place: Michael Souza, Narragansett Times

Third place: Liz Abbott, Nancy Burns-Fusaro, Emily Dupuis, Arline Fleming, Victoria Goff, Chris Keegan, Leslie Rovetti, Chris Sheldon, The Westerly Sun

 

Investigative/Analytical Story or Series

First place: Katie Mulvaney, The Providence Journal

Second place: Gretchen Voss, Rhode Island Monthly

Third place: Scott Pickering, Bristol Phoenix

 

Business Story

First place: Gretchen Voss, Rhode Island Monthly

Second place: Mary Grady, Rhode Island Monthly

Third place: Philip Marcelo, The Providence Journal

 

Educational Story

First place: Lisa Palmer, Rhode Island Monthly

Second place: Jim McGaw, East Providence Post

No third place awarded

 

Religious Story

First place: Jim McGaw, Sakonnet Times

No second or third place awarded

 

Reporting on the Environment/Science

First place: Denise Dowling, Rhode Island Monthly

Second place: Michael Lombardi, Rhode Island Monthly

Third place: Alex Kuffner, The Providence Journal

 

Profile or Personality Story

First place: Beth Schwartzapfel, Rhode Island Monthly

Second place: Paul Davis, The Providence Journal

Third place: Steve Triedman, East Side Monthly

 

Feature Story (short)

First place: Richard C. DuJardin, The Providence Journal

Second place: Judy Tierney, The Block Island Times

Third place: John Taraborelli, Providence Monthly

 

Feature Story (in-depth)

First place: John Larrabee, Rhode Island Monthly

Second place: Paul Davis, The Providence Journal

Third place: Tracey Minkin, Rhode Island Monthy

 

Arts or Entertainment Story

First place: John Kotula, Rhode Island Monthly

Second place: Alex Kuffner, The Providence Journal

Third place: Molly Lederer, SO Rhode Island

 

Food & Dining Story

First place: Linda Beaulieu, Providence Monthly

Second place: Thomas J. Morgan, The Providence Journal

Third place: Jim McGaw, Bristol Phoenix

 

Most Unusual/Unexpected Story

First place: Richard Salit, The Providence Journal

Second place: Jon Baker, The Times

No third place awarded

 

Sports Feature Story

First place: Eric Rueb, The Standard-Times

Second place: Scott Barrett, The Newport Daily News

Third place: Jim McGaw, Warren Times-Gazette

 

Sports Columnist

First place: William Geoghegan, Warwick Beacon

Second place: Eric Rueb, The Standard-Times

Third place: Ed Owen, Warwick Beacon

 

Editorial Writer

First place: Bruce Burdett, Sakonnet Times

Second place: Betty J. Cotter, South County Independent

Third place: Bryan Lucier, North East Independent

 

Columnist

First place: Laurence J. Sasso Jr., Your Smithfield Magazine

Second place: Galen McGovern, Chariho Times

Third place: Emily Dietsch, Providence Monthly

 

Spot News Photo

First place: David Hansen, The Newport Daily News

No second or third place awarded

 

General News Photo

First place: Daniel Hyland, The Westerly Sun

Second place: Susannah H. Snowden, The Westerly Sun

Third place: Susannah H. Snowden, The Westerly Sun

 

Feature Photo

First place: Susannah H. Snowden, The Westerly Sun

Second place: Ernest A. Brown, Woonsocket Call

Third place: Alxeander Nesbitt, Rhode Island Monthly

 

Sports Photo

First place: Jacqueline Marque, The Newport Daily News

Second place: Richard W. Dionne Jr., Newport This Week

Third place: Susannah H. Snowden, The Westerly Sun

 

Personality Photo or Portrait

First place: Patrick O’Connor, Rhode Island Monthly

Second place: Dana Smith, Rhode Island Monthly

Third place: Ron Cowie, Rhode Island Monthly

 

Photo Series/Pictorial

First place: Nat Rea, Rhode Island Monthly

Second place: Jonathan Beller, Providence Monthly

Third place: Kate Kelley, SO Rhode Island

 

Special Section

First place: Rhode Island Monthly

Second place: Narragansett Times

Third place: The Westerly Sun

 

Best Newspaper Front Page

First place: North Kingstown Standard-Times

Second place: North Kingstown Standard-Times

Third place: Warwick Beacon

 

Best Cover

First place: Mercury

Second place: SO Rhode Island

Third place: SO Rhode Island

 

Spirit of Rhode Island

First place: Liz Abbott, Nancy Burns-Fusaro, Emily Dupuis, Arline Fleming, Victoria Goff, Chris Keegan, Leslie Rovetti, Chris Sheldon, The Westerly Sun

Second place: Narragansett Times

No third place awarded

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page

© 2019 by The Rhode Island Press Association. Website created by Paul J. Spetrini. Maintained by RIPA